
Az Egyesült Királyság legritkább állatfajai a füves tüzek miatt kihalás szélére kerülnek
A brit természetvédelmi szakemberek aggasztó híreket közöltek a szigetország ritka állatvilágának védelméről, mivel az intenzív gyújtó hatású gyeptüzek miatt számos faj közel kerülhet a kihaláshoz. Az elmúlt hetek heves tüzei különösen veszélyeztették az olyan fajokat, mint a tojásos rétihéja és a vízi pocok, amely utóbbi már a leggyorsabban csökkenő emlősök közé tartozik az Egyesült Királyságban. A National Trust figyelmeztetett arra, hogy az Abergwesyn községben zajló tüzek elpusztították a helyi aranylúd költőhelyének utolsó megmaradt területét, amely a brit fennsíkok egyik legszebb madarává teszi ezt a fajt.
Az idei év során eddig 110 négyzetmérföld (284 négyzetkilométer) terület égett le az Egyesült Királyságban, ami nagyobb, mint Birmingham városa. A BBC által közzétett adatok szerint Walesben a tűzoltó egységek már közel 1400 tűzesethez vonultak ki az év eleje óta, ami arra ösztönözte a tűzoltóságokat, hogy a lakosság felelősségteljes magatartására és a gyanús viselkedés jelentésére hívják fel a figyelmet. A National Trust képviselője, Ben McCarthy kijelentette, hogy 2025 „az eddigi legrosszabb évnek tűnik az emberi tevékenység által okozott tűzesetek szempontjából”. Az éghajlati tényezők, mint a rendkívül száraz időszakok és a szokatlanul magas márciusi hőmérsékletek, szintén hozzájárultak a tűzvészek kialakulásához.
A Coed Cadw, a walesi Erdőalapítvány is jelezte, hogy az Allt Boeth közelében található, „pótolhatatlan” mérsékelt atlanti esőerdő terület is érintett, ahol a védett kékvirágok is károsodtak. Ez a terület, amelyet kelta esőerdőnek is neveznek, ritka növények, zuzmók és gombák otthona, és a trópusi esőerdőknél is nagyobb fenyegetettségnek van kitéve. Angliában a National Trust arról számolt be, hogy több ezer frissen ültetett fa gyulladt fel a West Yorkshire-i Marsden Moor területén, míg Észak-Írország Morne hegyein a talajlakó állatok, például a hüllők „egyszerűen élve megégnek”.
McCarthy hangsúlyozta, hogy a kormányzati támogatás elengedhetetlen a gazdák és földkezelők számára, hogy helyreállítsák a turzások területeit, megakadályozzák a tűzvészeket, miközben szén-dioxidot is elnyelnek és élőhelyet biztosítanak. A természetvédelmi szervezetek, köztük a Wildlife Trusts és az Initiative for Nature Conservation Cymru (INCC) is aggasztónak találják a vízi pocok jövőjét, amely már most is komoly veszélyben van a területvesztés és az amerikai minkek általi prédálás miatt. Az ilyen kis állatok, mint a vízi pocok és a cickányok, amelyek föld alatti üregekben élnek, képesek túlélni a gyorsan terjedő tüzeket, de élőhelyeik és táplálékforrásaik megsemmisülnek.
Rob Parry, az INCC képviselője hangsúlyozta, hogy a vízi pocok „a leggyorsabban csökkenő emlős” az Egyesült Királyságban. „Az utolsó megmaradt élőhelyük Walesben az upland területeken található, így amikor ezeket a helyeket megégetik, az különösen súlyos következményekkel jár az adott populációra, de az Egyesült Királyság szempontjából egy lépéssel közelebb kerülünk egy egész faj kihalásához” – mondta Parry.
Az INCC öt baglyot is figyel a délnyugat-walesi Amman-völgyben, ahol a tűzvészek hatalmas területeket pusztítottak el. „Néhány héttel ezelőtt még hatalmas területen kerestek táplálékot a fiókáiknak, most pedig már nem áll rendelkezésre” – tette hozzá Parry. Más ritka madarak is szenvednek, köztük a tojásos rétihéja, amelynek számát az utóbbi időben növelni próbálják a walesi upland területeken.
A tűzvészek környezeti hatásai széleskörűek, hiszen amikor eső esik a tűz után, a frissen megégett talajban lévő foszfátok lemosódhatnak a patakokba és folyókba, rontva a víz minőségét. Az utóbbi évek statisztikái szerint a tűzesetek többsége szándékosan indult, de előfordulhatnak véletlen gyújtások is, például eldobható grillekből vagy irányított égetésből, amelyek kicsúsznak a kontroll alól. Az elmúlt év során Walesben a tűzoltóság iskolákba látogat, hogy a gyerekeknek tudatosítsa a tűzesetek súlyos következményeit.

