Hírek,  Mindennapok

Kitoloncolt bűnözők új esélyt kapnak egy call centerben

Alberto Salagan januárban került deportálásra az Egyesült Államokból, ami számára egy új élet kezdete volt Mexikóban, ahol gyermekként, mindössze hat hónapos korában hagyta el az országot. Acapulcóban született, de a szülei az Egyesült Államokba költöztek, így Alberto gyermekkora óta Kaliforniában nőtt fel. Az amerikai életstílus, különösen a bandák világa, sok fiatal számára vonzó lehet, és Alberto is ennek a csábításnak volt kitéve. Kaliforniában, a bűnözés és a bandaélet hatására, végül letartóztatták San Diego-ban, ami után deportálták Mexikóba, éppen Donald Trump elnöksége alatt.

Alberto számára a visszatérés Mexikóba sokkoló élmény volt. „Azt hittem, tudom, mi vár rám, de amikor ideértem, úgy éreztem, hogy elvesztem. Nincs családom, nincs ételem, nincs ruhám, semmim” – mondta a férfi. Mexikóban valóban elveszettnek érezte magát, és szinte elfelejtette, hogyan kell spanyolul beszélni. „Jó, hogy nem felejtettem el teljesen, mert ez segített abban, hogy kétnyelvű legyek” – tette hozzá. A nyelvtudása azonban megmentette őt a nincstelenségtől. Egy deportáltakat támogató szervezet révén értesült arról, hogy egy helyi cég, az EZ Call Center angolul beszélő munkatársakat keres. A telefonos értékesítési munkák nem kifizetődőek, de az alkalmazottak jutalékokat is kereshetnek, ami Alberto számára stabilitást jelentett.

Az EZ Call Center munkatársai közül szinte mindenki deportált, így a cég tulajdonosa, Daniel Ruiz is, aki szintén Mexikóban született, majd az Egyesült Államokban nevelkedett. Danielnek is hasonló tapasztalatai voltak, hiszen őt is deportálták alacsony szintű drogdeliktum miatt. „Mindannyian megtapasztaltuk a kultúrsokkot” – mondta Daniel, miközben a telefonos hívások zümmögése töltötte be a teret. Albertohoz hasonlóan, aki a bűnözés világából próbál visszatérni a normális életbe, Daniel is megbízik az alkalmazottaiban. „Gyakorlatilag soha sincsenek más nyomok a büntetett előéletükben, és megvan bennük a megfelelő fegyelem a munkahely megtartásához” – tette hozzá Daniel.

Daniel tapasztalatai a deportáció után nagy hatással voltak üzleti döntéseire is. Az EZ Call Center mellett egy humanitárius szervezetet is alapított, amely a deportáltaknak nyújt segítséget, élelmet, menedéket és támogatást a visszatérésük után. Az elnöksége alatt Donald Trump azt ígérte, hogy végrehajtja „az Egyesült Államok történetének legnagyobb deportációját”. A mexikói humanitárius szervezetek, köztük a Borderline Crisis Center, felkészültek a nagy számú visszatérőre, de eddig nem tapasztaltak nagyobb tömeget. A legfrissebb adatok szerint a deportációk száma az első három hónapban alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakában.

Mexikó elnöke, Claudia Sheinbaum is megerősítette, hogy február és április között közel 39,000 deportáltat fogadtak, közülük 33,000 Mexikóból származik. Ez a szám alacsonyabb, mint 2024 első három hónapjában, amikor 52,000 deportált tért vissza. Az esetszám csökkenése részben annak tudható be, hogy kevesebben próbálnak bejutni az Egyesült Államokba. Az Egyesült Államok déli határán a bevándorlási hatóságok által regisztrált „találkozások” száma évek óta a legalacsonyabb szinten áll.

Bár a Trump-adminisztráció deportációs programja nem halad olyan ütemben, ahogy azt sokan várták, a deportáltaknak, mint Alberto és Luis, akiknek bűnözői múltjuk van, szükségük van a segítségre az újrakezdéshez. Tijuana városában sokan találhatják meg ezt a segítséget a telefonvonal végén, hiszen a deportáltak számára biztosító munkahelyek, mint az EZ Call Center és az American Survey Company, létfontosságúak a bűnözésből való elkerüléshez. A munka nemcsak anyagi biztonságot nyújt, hanem lehetőséget ad arra is, hogy új életet kezdjenek, és távol tartsák magukat a múlt sötét árnyaitól.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c93g2e332d9o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük