Egészség,  Hírek

Tűzvészek pusztítása az Egyesült Királyságban 2025-ben már most rekordot döntött

Az Egyesült Királyság területén idén eddig bekövetkezett erdőtüzek általi pusztítás mértéke már most meghaladja az elmúlt évtized bármelyik évének összesített adatát – állapította meg a műholdas adatok elemzése. A Global Wildfire Information System adatai szerint eddig több mint 29 200 hektár terület égett le, ami körülbelül 292 négyzetkilométernek felel meg. Ez a szám meghaladja a korábbi rekordot, amely 2019-ben 28 100 hektár volt. A kutatók szerint a március és április eleji hosszú ideig tartó száraz, napos időjárás ideális körülményeket teremtett a széleskörű égéshez. Az Egyesült Királyságban a tavasz korai szakaszában gyakoriak az erdőtüzek, mivel a tél végére rengeteg elhalt vagy nyugalmi állapotba került növényzet halmozódik fel, amely gyorsan kiszárad.

Az utóbbi hetekben a csapadékosabb időjárás nagyrészt véget vetett a tűzeseteknek, de ezt megelőzően a rekordszámú tűzeset már bekövetkezett. A Global Wildfire Information System által rögzített adatok csak a 30 hektárnál nagyobb tüzeket számolják, és az év eleje óta több mint 80 ilyen tűz észlelhető az Egyesült Királyság területén. A legtöbb tűz emberi tényezők, szándékos vagy véletlen gyújtogatás következményeként alakul ki, de a kedvező időjárási viszonyok nagyban megkönnyítik a tűz kialakulását és terjedését. Will Lang, a Meteorológiai Szolgálat kockázat- és ellenállósági szolgáltatásokért felelős vezetője elmondta, hogy „kivételesen száraz és napos márciusunk volt”, ami egy viszonylag csapadékos ősz és tél után következett, amely fokozhatta a tűzgyújtásra alkalmas növényzet mennyiségét.

A március és április közötti csapadékhiány különösen kedvező a tűzesetek számára. Guillermo Rein, a londoni Imperial College tűztudományi professzora azt magyarázta, hogy „a növényzet a tél után nyugalmi állapotba kerül, tehát nem nő, így nagyon száraz és víz nélkül marad”. A tavasz során, mielőtt a víz elkezdődne gyűlni az élő szövetekben, van egy olyan időszak, amikor a növényzet rendkívül gyúlékony. A legmagasabb heti tűzesetszámot a legutóbbi időszakban, április 2. és 8. között mérték, amikor több mint 18 000 hektár égett le.

A BBC műholdas képek elemzése alapján az idei év legnagyobb tűzesetei közé tartozik a Galloway Forest Parkban, Dél-Skóciában, ahol körülbelül 65 négyzetkilométer égett, ami a teljes brit terület közel negyedét jelenti. Egy másik tűz Wales középső részén, Aberystwyth-től körülbelül 25 kilométerre, szintén jelentős területet pusztított el, körülbelül 50 négyzetkilométert. A műholdas felvételek alapján tűzgyulladások észlelhetők a skót Arran-szigeten, Bute-szigeten és Skye-szigeten, valamint Észak-Írország délkeleti részén, a Mourne-hegységben, mindezek április elején történtek.

Ezek a korai tavaszi tűzesetek, amelyek jellemzően fű-, hegy- és cserjefák, komoly terhet jelentenek a tűzoltóságok számára, ugyanakkor ökológiai hatásaik bonyolultak. Nem minden tűz, különösen a kisebb, alacsony intenzitású tüzek, feltétlenül katasztrofális a hosszú távú növényzet egészségére nézve. Egyes növények, például a gyep, alkalmazkodtak a tűzgyakori környezethez, de a gyakrabban vagy intenzívebben előforduló tűzesetek rontják a természetes regenerálódás képességüket. Sok kutató aggódik a tűzesetek második csúcsa miatt, amely általában később, nyáron következik be, amikor a hőmérséklet magas és a növényzet újra kiszárad.

Rein professzor kifejtette, hogy „a legnagyobb aggodalmam az, hogy mi fog történni nyáron”, amikor „kevesebb erdőtűz van, de azok nagyobbak és ténylegesen katasztrofális következményekkel járhatnak”. Az idei széleskörű tűzesetek nem feltétlenül jelzik, hogy a nyár tűzesetekkel teli időszak lesz, de a tudósok arra számítanak, hogy a globális felmelegedés következtében az Egyesült Királyságban egyre gyakoribbá válhatnak az olyan időjárási viszonyok, amelyek kedveznek az extrém erdőtüzek kialakulásának. A Meteorológiai Szolgálat által vezetett tanulmány kimutatta, hogy a 2022 júliusi pusztító tűzeseteket elősegítő szélsőséges „tűzidőjárás” legalább hatszor nagyobb valószínűséggel következett be az ember okozta éghajlatváltozás következtében. A földhasználat megváltozása szintén kulcsszerepet játszhat a tűzveszély alakításában. Rory Hadden, az Edinburgi Egyetem tűzvizsgálati előadója hangsúlyozta, hogy „egy dologban konszenzus van: várhatóan több tűz és esetleg súlyosabb tűz lesz a klímaváltozás következtében”. Az ilyen jellegű eseményekre való felkészülés tehát elengedhetetlen a jövőben.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c0m9gm3jwljo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük