Gazdaság,  Tech

Katasztrófák ösztönzik a befektetéseket árvíz- és tűzvédelmi technológiákba

A 2023-as Babet vihara során Trowell városában, Nottingham megyében Claire Sneddon biztos volt benne, hogy otthona nem lesz érintett a természeti katasztrófában. Amikor 2021-ben megvásárolta ingatlanát, az ingatlanügynöke azt mondta neki, hogy a korábbi évben történt áradás, ami ugyan elérte, de nem károsította meg a házat, egyszeri esemény volt, és hogy árvízvédelmi intézkedéseket terveznek a cul-de-sac körüli ingatlanok védelme érdekében. Azonban két évvel később, amikor a Babet vihar átsöpört az Egyesült Királyságon, Sneddon otthona belső áradás áldozatává vált, miután több napig esett az eső. „Tudtuk, hogy víz lesz a cul-de-sac-en, de senki sem számított arra, hogy belülről is eláraszt minket. Öt órán át bejutott a víz a házba,” mondja. „A lábazatok tetejéig ért. Az összes padlót, faanyagot és az alsó konyhai bútorokat ki kellett cserélnünk, ami majdnem egy évet vett igénybe.” Az összesített biztosítási számlájuk körülbelül 45 000 font volt. Sneddon elmondta, hogy szerencsések voltak, mert jogosultak voltak egy kormányzati programra, amely megfizethető biztosítást kínál a magas árvizet kockázatot hordozó területeken élő ingatlantulajdonosoknak. Noha szereti a környéket, a szomszédait és a házát, az időjárás most stresszforrássá vált számára. „Folyamatosan aggódunk az időjárás miatt, hogy ha több mint néhány napig esik az eső, vagy ha néven nevezett vihar közeleg. Valóban sajnáljuk, hogy nem tettünk többet a kockázatok megértése érdekében. A felmérés azt mutatta, hogy az ingatlan egy közepes árvízszintű zónában van, de nem volt sok részlet, csak árvíz térképek.”

A klímaváltozás növeli a természeti katasztrófák, például áradások, erdőtüzek és hurrikánok valószínűségét és intenzitását. Míg Sneddon és más ingatlantulajdonosok számára talán már késő, új eszközök fejlesztésén dolgoznak, amelyek segíthetnek az embereknek és vállalatoknak felmérni a klíma kockázatokat. Tavaly decemberben az Egyesült Királyság Környezetvédelmi Ügynöksége frissítette a Nemzeti Árviz Kockázatértékelést (NaFRA), amely bemutatja az aktuális és jövőbeli árvízkockázatokat a folyók, a tenger és a felszíni víz által Angliában. Az ügynökség saját adatain kívül a helyi hatóságok és a Meteorológiai Szolgálat klímája adatait is felhasználta. Frissítették a Nemzeti Partvédelmi Kockázati Térképet (NCERM) is, amelyet utoljára 2017-ben frissítettek. Az új NaFRA adatok szerint Angliában akár 6,3 millió ingatlan található árvízveszélyes területeken, és a klímaváltozás következtében ez 2050-re körülbelül nyolc millióra nőhet. „Az elmúlt néhány évben azon dolgoztunk, hogy átalakítsuk az árvíz- és partvédelmi kockázatok megértését Angliában, a legjobb elérhető adatokra támaszkodva… valamint a fejlettebb modellezés és technológiai előnyök révén,” mondta Julie Foley, a Környezetvédelmi Ügynökség árvízvédelmi stratégiáért felelős igazgatója. „Ha figyelembe vesszük a legújabb klímaelőrejelzéseket, akkor a század közepére az ingatlanok egynegyede árvízveszélyes területeken található.”

Az ügynökség egy portál indítását tervezi, ahol a felhasználók ellenőrizhetik a hosszú távú árvízkockázatukat. Hasonló erőforrások léteznek Skóciában, Észak-Írországban és Walesben is az ABI által. „Nem támaszkodhatunk többé a történelmi adatokra,” mondja Lukky Ahmed, a Climate X társalapítója. Az londoni székhelyű klímakockázati cég egy digitális ikertestvért kínál a Föld számára, amely különböző szélsőséges időjárási eseményeket és azok potenciális hatását szimulálja különböző kibocsátási forgatókönyvek mellett. „Míg sok klímamodellező megmondhatja, mennyi csapadékra számíthatunk, nem mondják el, mi történik, amikor a víz a földre ér,” mondja. „Modellezéseinkben például szimuláljuk, mi történik, amikor a víz lecsap, merre halad, és milyen hatásai lesznek az áradásnak.”

Miközben a bankok és más hitelezők azt tesztelik, a ingatlanfejlesztő cégek már használják a szolgáltatásaikat új projektek tervezésénél. „Belépnek a platformunkra, azonosítják a helyszíneket és a meglévő épületeket, és cserébe kockázati értékeléseket és a veszélyekhez kapcsolódó súlyossági mutatókat kapnak,” mondja Ahmed. A világ számos része sokkal szélsőségesebb időjárással küzd, mint az Egyesült Királyság. Az Egyesült Államokban januárban pusztító erdőtüzek söpörtek végig Los Angeles egyes részein. Eközben a Milton hurrikán, amely tavaly októberben csapott le, valószínűleg az egyik legdrágább hurrikán lesz, amely nyugat-Floridát sújtotta. Az insurerek költségeinek kezelésére a New York-i székhelyű Faura cég az otthonok és kereskedelmi épületek ellenállóságát elemzi. „Megvizsgáljuk az ingatlan különböző elemeit, hogy megértsük, mennyire valószínű, hogy túlél, és pontosan meghatározzuk az ingatlan ellenállóságát és túlélési képességét,” mondja a Faura társalapítója, Valkyrie Holmes. „Elmondjuk a cégeknek és az ingatlantulajdonosoknak, hogy az ingatlanuk még állni fog-e egy katasztrófa után, nem csupán azt, hogy egy katasztrófa bekövetkezik-e egy területen,” teszi hozzá. A Faura értékelései műholdas és légi felvételeken, valamint felmérések és katasztrófa-jelentések adataira alapozva készülnek. „A biztosítótársaságok technikailag rendelkeznek az adatokkal, hogy ezt megtegyék, de nem alakították ki azokat a modelleket, amelyekkel számszerűsíteni tudnák,” mondja Holmes. Más szolgáltatások is megjelennek az ingatlanvásárlók számára. Az amerikai Redfin cég, amely a piacon lévő ingatlanokat hirdeti, megbecsüli a természeti katasztrófák, például az áradások és az erdőtüzek előfordulásának százalékos esélyét akár a következő 30 évre vonatkozóan minden egyes ingatlan esetében. „Ha az emberek két ugyanolyan elrendezésű házat néznek ugyanabban a szomszédságban, akkor a klímakockázat döntő tényezővé válhat,” mondja Daryl Fairweather, a Red

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cjd39klk2ppo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük