A Thames Water leállítja a vezetői prémiumprogramot
A Thames Water, az Egyesült Királyság egyik legnagyobb vízszolgáltató cége, bejelentette, hogy „szünetelteti” azt a tervét, amely alapján jelentős prémiumokat kívántak kifizetni a felső vezetőknek, ami a cég 3 milliárd fontos mentőhitelének megszerzéséhez kapcsolódott. A döntés a Downing Street nyomására született, amely egyértelműen kijelentette, hogy a cég vezetőinek a kudarcért történő jutalmazása „nyilvánvalóan nem elfogadható”. A cég által tervezett „megtartási program” a vezetők bérének 50%-át tette volna ki, ami azt eredményezhette volna, hogy 1 millió fonttal növelik évi fizetésüket és rendszeres prémiumaikat.
A környezetvédelmi miniszter, Steve Reed, a parlamenti képviselők előtt nyilvánosan bírálta a Thames Water-t, mondván, hogy a cég „megpróbálja megkerülni” azokat az új szabályokat, amelyek megtiltják a vízművek számára a prémiumok kifizetését. Reed azt állította, hogy a cég „más néven” említette a prémiumokat, hogy továbbra is kifizethessék azokat. A Downing Street hangsúlyozta, hogy a miniszterek „világosan látják”, hogy a Thames Water-nek, amely évek óta rosszul gazdálkodik, nem kellene jutalmakat adnia magának.
Reed és a Mezőgazdasági, Élelmiszer- és Vidékfejlesztési Minisztérium (Defra) tisztségviselői a Thames Water vezetőivel folytattak megbeszéléseket a döntés előtt. A Thames Water szóvivője bejelentette, hogy a vállalat igazgatósága „szünetelteti a megtartási programot”, és várja az Ofwat szabályozó testület iránymutatását, amely új szabályokat vezethet be annak megakadályozására, hogy a vízművek prémiumokat osztogassanak. A cég azt is közölte, hogy várni fog a szabályozó döntésére, hogy biztosítsa, hogy a vállalat megközelítése összhangban álljon a fordulóponti céljaival és a szélesebb közérdekekkel.
A Thames Water igazgatóságának szándéka soha nem volt, hogy ellentétes legyen a kormány vízipari reformokkal kapcsolatos elképzeléseivel – tette hozzá a szóvivő. A cég az utóbbi években súlyos kritikákat kapott teljesítménye miatt, különösen a szennyvízkibocsátások és szivárgások sorozata miatt. Körülbelül másfél évvel ezelőtt kezdett nyilvánvalóvá válni a cég pénzügyi helyzete, ami miatt a kormány készen állt arra, hogy különleges kezelés alá vegye a Thames Water-t. A cég márciusban egy sürgősségi 3 milliárd fontos kölcsönt szerzett be, hogy elkerülje a csődtömeget, és most arra törekszik, hogy csökkentse a hatalmas, 20 milliárd fontos adósságát azzal, hogy a hitelezőket kedvezmények elfogadására kéri.
A Thames Water körülbelül az Egyesült Királyság lakosságának egynegyedét szolgálja ki, főként Londonban és a déli angliai területeken, és körülbelül 8000 embert foglalkoztat. A cég a mentőhitel előtt úgy kalkulált, hogy április közepére teljesen kifogy a készpénzből. Reed kifejezte elégedettségét, amiért a Thames Water lemondott a megtartási programról, mondván, hogy „rossz döntés volt”. Hozzátette, hogy ez sérti a cég ügyfeleinek igazságérzetét.
A Thames Water korábban azt állította, hogy a „megtartási kifizetések” nem teljesítményhez kötött prémiumok, amelyeket az új szabályok érintenek, és hogy ezeket a kifizetéseket nem a fogyasztók pénzéből finanszírozzák. A cég elnöke, Sir Adrian Montague, a múlt heti parlamenti bizottság előtt tett megjegyzéseit pontosította, mondván, hogy lehet, hogy „rosszul fogalmazott”, amikor azt állította, hogy a hitelezők „megkövetelték” a megtartási ösztönzőket.
Anna MacDonald, az Aubrey Capital Management munkatársa, úgy vélte, hogy a Thames Water „pr” katasztrófa elkerülésére próbálja korlátozni a helyzetet. Az érvelés, amely szerint a prémiumok szükségesek a vezetők megtartásához, nem meggyőző – tette hozzá a BBC Today Programjában. A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy a múlt novemberben az Ofwat három vízszolgáltatót, köztük a Thames Water-t, a Yorkshire Water-t és a Dwr Cymru Welsh Water-t megakadályozta abban, hogy a fogyasztók pénzét prémiumok finanszírozására használják. A Defra közleménye szerint „túl sokáig a fogyasztók pénzét indokolatlan kifizetésekre fordították, ahelyett, hogy a vízrendszer fontos fejlesztéseibe fektettek volna”. A kormány egyértelművé tette, hogy a kudarcokból való haszonszerzés időszaka véget ért.

