
A 2025-ös brit erdőtüzek már most rekordot döntenek a területégészetben
Az Egyesült Királyságban idén eddig már több mint 29,200 hektárnyi terület égett le, ami meghaladja az elmúlt egy évtized bármely évének összes égett területét, állapította meg a műholdas adatok elemzése. A Global Wildfire Information System, amely 2012 óta rögzíti az égett területek adatait, arról számolt be, hogy ez a szám meghaladja a 2019-es év korábbi rekordját, amely összesen 28,100 hektárt tett ki. Az idei év tűzesetei márciusban és április elején a száraz, napos időjárás következményeiként jöttek létre, amely kedvező feltételeket biztosított a széleskörű égésekhez.
A tavaszi időszakban a vad tüzek gyakori jelenségnek számítanak az Egyesült Királyságban, mivel a tél végén sok elhalt vagy nyugalmi állapotban lévő növényzet található, amely gyorsan kiszáradhat. A közelmúltban bekövetkezett csapadékos időjárás azonban nagyrészt véget vetett a tűzeseteknek, legalábbis egy időre, de nem mielőtt rekord magasságokat elértek volna. A Global Wildfire Information System adatai csak a körülbelül 30 hektárnyi területet érintő tűzeseteket rögzítik, és az év eleje óta több mint 80 ilyen tűz keletkezett az Egyesült Királyság területén.
A legtöbb tűz emberi kezek által szándékosan vagy véletlenül gyullad be, de a kedvező időjárási körülmények megkönnyíthetik a lángok gyors elterjedését. Will Lang, a Met Office kockázat- és ellenállósági szolgáltatások vezetője elmondta, hogy a március különösen száraz és napos volt, ami egy nedves őszt és telet követett, így a növényzet mennyisége, amely tűzként szolgálhat, megnövekedett. A márciusi és áprilisi csapadékhiány különösen kedvező a tűzesetek szempontjából. Guillermo Rein, a londoni Imperial College tűztudományi professzora kifejtette, hogy a téli nyugalmi állapotból való kilépés után a növények nem növekednek, így nagyon szárazak maradnak és víz nélküliek.
A legrosszabb hét április 2. és 8. között zajlott, amikor több mint 18,000 hektár égett le, ami a legmagasabb heti adat a nyilvántartás történetében. A BBC műholdképek elemzése alapján két jelentős tűzesetet is kiemelt az idén. Az egyik a Galloway Forest Parkban, Skócia dél-nyugati részén történt, ahol körülbelül 65 négyzetkilométernyi terület égett le, ez a brit összes égett terület csaknem negyedét teszi ki. Egy másik tűz Közép-Walesben, Aberystwyth városától körülbelül 25 kilométerre, szintén nagy területet égetett el, körülbelül 50 négyzetkilométert.
Tűzeseteket észleltek műholdképek segítségével az Arran-szigeten, a Bute-szigeten, valamint a Skye-szigeten, és a Mourne-hegységben Észak-Írország dél-keleti részén, mindezek április elején történtek. Ezek a korai tavaszi tüzek – főként fű-, moha- és cserjések – komoly terhet róttak a tűzoltóságokra, de ökológiai hatásaik bonyolultak lehetnek. Nem minden tűz, különösen a kisebb, alacsony intenzitású égések, feltétlenül katasztrofálisak a hosszú távú növényzet egészségének szempontjából. Bizonyos növények, mint a gyep, alkalmazkodtak a tűzesetekhez, de a gyakrabban előforduló vagy súlyosabb tüzek megnehezíthetik a természetes regenerálódásukat.
A kutatók aggódnak a tűzesetek második csúcsidőszaka miatt, amely jellemzően később következik be, amikor a hőmérséklet magas, és a növényzet ismét kiszárad. Prof. Rein kifejtette, hogy a legnagyobb aggodalmát a nyári időszakra vonatkozóan érzi, amikor „kevesebb tűz van, de azok nagyobbak, és valójában komoly katasztrófát okozhatnak”. A legújabb tűzesetek nem feltétlenül jelzik, hogy ez a nyár különösen forgalmas tűzeseti időszak lesz, de a tudósok várják, hogy az Egyesült Királyságban a klímaváltozás következtében egyre inkább kedvező időjárási körülmények alakuljanak ki az extrém tűzesetekhez.
A Met Office által vezetett tanulmány kimutatta, hogy az extrém „tűzidőjárás”, amely hozzájárult a 2022 júliusi pusztító tüzek elterjedéséhez, legalább hatszor valószínűbbé vált az emberi eredetű klímaváltozás következtében. A földhasználatban bekövetkező változások is kulcsszerepet játszhatnak a tűzkockázat formálásában. Rory Hadden, az Edinburgi Egyetem tűzvizsgálati tanszékének vezető oktatója megjegyezte, hogy a tudósok egyetértenek abban, hogy a klímaváltozással a tűzesetek száma és súlyossága valószínűleg növekedni fog, és fel kell készülni arra, hogy ez egyre gyakoribbá válik.
