
A Wikipedia jogi útra tereli a hibás online biztonsági szabályokat
A Wikipédia mögött álló Wikimedia Alapítvány jogi lépéseket tesz az új Online Biztonsági Törvény (OSA) szabályozásaival szemben, amelyeket úgy vélik, hogy veszélyeztethetik önkéntes szerkesztőik biztonságát és azon képességüket, hogy eltávolítsák a káros tartalmakat az oldalról. Az alapítvány bírósági felülvizsgálatot kér a törvény olyan rendelkezései ellen, amelyek szigorú kötelezettségeket róhatnak a Wikipédiára, ami jelentős hatással lehet a közreműködőkre. Phil Bradley-Schmieg, a Wikimedia Alapítvány vezető jogi tanácsadója sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy a törvényhibák miatt most védeniük kell a Wikipédia önkénteseinek magánéletét és biztonságát.
A brit kormány elmondta, hogy elkötelezett a törvény végrehajtása mellett, de a folyamatban lévő jogi eljárásokról nem tud nyilatkozni. A jogi szakértők úgy vélik, hogy ez az első bírósági felülvizsgálat, amelyet az új online biztonsági törvény ellen indítottak, noha ennek csak egy szűk része kerül most terítékre. Ben Packer, a Linklaters ügyvédi iroda partnere hangsúlyozta, hogy az Online Biztonsági Törvény rendkívül összetett, és várhatóan hatással lesz az Egyesült Királyság állampolgárainak szólásszabadságára és egyéb emberi jogaira is. Ahogy a törvény egyre több eleme életbe lép, több kihívásra is számíthatunk – tette hozzá.
Az OSA megköveteli a szabályozótól, az Ofcomtól, hogy a platformokat több tényező, például a felhasználók száma és a rendelkezésre álló funkciók alapján kategorizálja. Az „1. kategóriába” sorolt szolgáltatások, amelyek a legmagasabb besorolást kapják, további kötelezettségekkel szembesülnek a felhasználók biztonságának megőrzése érdekében. Egyszerűbben fogalmazva, azok az oldalak, amelyek lehetővé teszik, hogy milliók interakcióba lépjenek egymással és tartalmat osszanak meg, valószínűleg ebbe a kategóriába fognak tartozni. A Wikipédia azonban aggódik amiatt, hogy a törvény nagyon homályosan határozza meg ezeket a szabályokat, és ennek következtében „jelentős kockázatot” jelenthet, hogy belekerül a legszigorúbb kötelezettségekkel bíró kategóriába.
Amennyiben ez megtörténne, az önkéntesek, akik cikkeket írnak és szerkesztenek, súlyos következményekkel nézhetnének szembe, és a hatás nemcsak az Egyesült Királyságra korlátozódna. Az alapítvány kiemelte, hogy az új kötelezettségek értelmében a Wikipédia kénytelen lenne azonosítani önkénteseit, ami komoly adatvédelmi kockázatokat vonhat maga után, beleértve az adatlopást, a zaklatást, a bosszantó perek lehetőségét, sőt, akár a totalitárius rendszerek általi börtönbüntetést is. Rebecca MacKinnon, a Wikimedia Alapítvány globális képviseleti alelnöke elmondta, hogy ha az önkéntesek nem érzik magukat biztonságban a Wikipédia hozzájárulásai során, akkor elkerülik a kényes témákat, ami csökkenti az enciklopédia minőségét és hasznosságát.
A Wikimedia Alapítvány hangsúlyozza, hogy nem a törvény általános megkérdőjelezésére törekszik, hanem a „Kategorizációs Szabályozások” egyes részei ellen emelnek kifogást. Ezek szabályozzák, hogy az Ofcom hogyan dönt arról, hogy mely oldalaknak kell a legszigorúbb kötelezettségeket követniük. Jelenlegi formájukban a szabályozások nemcsak a Wikipédia, hanem más, magasabb kockázatú platformok figyelmen kívül hagyásához is vezethetnek. Phil Bradley-Schmieg egy blogbejegyzésében hangsúlyozta, hogy a szabályozások nemcsak a Wikipédia túlzott szabályozásához vezethetnek, hanem sok olyan szolgáltatást is kihagynak, amelyek valóban aggasztóak lehetnek a brit társadalom számára.
Az alapítvány arra is rámutatott, hogy önkénteseik már most is hatékonyan távolítják el a káros tartalmakat a platformról. A 2024-es southporti gyilkosságokat követően a közreműködők éjt nappallá téve dolgoztak azon, hogy megbízható és semleges információkat nyújtsanak. Ben Packer hangsúlyozta, hogy nehéz lesz a Wikimedia Alapítványnak elérnie, hogy a bíróság megállapítsa, hogy a belügyminiszter jogellenesen járt el a szabályozások megalkotásakor. Az Ofcom eddig még nem kategorizálta a szolgáltatásokat, de már kérte a Wikipédiától és más oldalaktól az információkat, és várja a válaszokat. Az Ofcom közleményében megjegyezte, hogy tudomásul veszi a Wikimedia Alapítvány döntését a kategorizációs szabályozások megtámadásáról.

