
Bill Gates 2045-re a vagyonának nagy részét jótékony célra ajánlja fel
Bill Gates, a Microsoft alapítója, bejelentette, hogy a következő húsz évben szándékozik vagyonának 99%-át jótékonysági célokra adományozni. Gates a közelmúltban közzétett blogbejegyzésében kifejtette, hogy a Gates Alapítványon keresztül fogja felgyorsítani az adományozást, és tervei között szerepel, hogy 2045-re befejezi az alapítvány működését. A 69 éves üzletember hangsúlyozta, hogy nem szeretné, ha a halála után az emberek azt mondanák róla: „ő gazdagon halt meg.” E helyett szeretné, ha az öröksége arról szólna, hogy mennyit segített másokon.
Gates már eddig is jelentős összegeket adományozott, hiszen az alapítványa eddig 100 milliárd dollárt (kb. 75 milliárd font) fordított egészségügyi és fejlesztési projektek támogatására. A következő évtizedekben a tervek szerint további 200 milliárd dollárt fog költeni, az aktuális piaci helyzet és az infláció függvényében. A bejegyzésében Gates Andrew Carnegie 1889-es esszéjére hivatkozott, amely a gazdag emberek felelősségéről szól, hogy visszaadják a társadalomnak a vagyonukat. Carnegie szavai szerint: „Aki így gazdagon hal meg, az szégyenben hal meg.”
Gates kötelezettségvállalása azt jelenti, hogy felgyorsítja a jótékonykodást. Eredetileg ő és volt felesége, Melinda úgy tervezték, hogy az alapítvány évtizedekig működni fog a haláluk után is. A BBC Newshour műsorában adott interjújában Gates elmondta, hogy 20 év múlva más gazdag emberek is lesznek, akik jobban tudják kezelni a jövő kihívásait. „Valójában a sürgősségről van szó. Sokkal többet tudunk költeni, ha nem próbálunk örökkévalóak lenni, és biztos vagyok benne, hogy a kiadások összhangban lesznek az értékeimmel” – mondta.
Bár Gates vagyonának 99%-át adományozza, még mindig milliárdos maradhat. Jelenlegi nettó vagyona körülbelül 108 milliárd dollár, és a Bloomberg becslése szerint ő a világ ötödik leggazdagabb embere. A blogbejegyzésében bemutatott idővonalon egy nagy, kézzel rajzolt nyíl mutat lefelé, közel a nullához 2045-re. Gates azt is kijelentette, hogy az alapítvány a saját tőkéjéből fogja finanszírozni a 200 milliárd dolláros adományozást.
Gates 1975-ben alapította meg a Microsoftot Paul Allennel, és a vállalat a számítógépes szoftverek és más technológiai iparágak domináns szereplőjévé vált. Az utóbbi évtizedekben Gates fokozatosan visszavonult a cégtől, 2000-ben lemondott a vezérigazgatói posztról, majd 2014-ben a chairman-i szerepéről is. Gates elmondta, hogy az adományozás iránti elköteleződésében Warren Buffett és más filantrópok inspirálták, azonban az alapítványát kritizálók azt állítják, hogy Gates a jótékonysági státusát adóelkerülésre használja, és hogy az alapítványának túlzott befolyása van a globális egészségügyi rendszerre.
A blogbejegyzésében Gates három fő célkitűzést fogalmazott meg az alapítványa számára: a megelőzhető betegségek eltüntetése, amelyek anyák és gyermekek életét veszélyeztetik; a fertőző betegségek, például a malária és a kanyaró felszámolása; valamint a szegénység enyhítése több százmillió ember számára. Gates éles kritikát fogalmazott meg az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Franciaország felé, amiért csökkentették a külföldi segélyezési költségvetésüket. „Nem világos, hogy a világ leggazdagabb országai továbbra is ki fognak állni a legszegényebb emberek mellett” – írta.
A BBC Newshour interjújában Gates kritikát fogalmazott meg Elon Musk kapcsán is, akit azzal vádolt, hogy a kormányzati hatékonyság csökkentésére irányuló intézkedések miatt gyermekek életét veszélyezteti. „Ezek a megszorítások nemcsak gyermekeket, hanem milliókat ölnek meg” – mondta Gates. Emellett megemlítette, hogy csalódott a Musk által végrehajtott hirtelen költségcsökkentések miatt, amelyek nem fair módon voltak kommunikálva.
Gates hangsúlyozta, hogy a jótékonyság iránti elköteleződése nemcsak hogy nem fogja elvenni a gyermekeitől a jövőjüket, hanem éppen ellenkezőleg, egy olyan örökséget kíván hagyni, amely a társadalom javát szolgálja. A Gates Alapítvány folyamatosan dolgozik azon, hogy támogassa a szegénységből való kilépés lehetőségeit világszerte, ezzel is hozzájárulva egy jobb jövőhöz.

