Egészség,  Hírek

Brit erdőtüzek már most megdöntötték az éves területrekordot 2025-ben

Az Egyesült Királyságban az idei év eddig eltelt időszaka alatt a vadon tüze által érintett területek nagysága már most meghaladja a legutóbbi évtized bármelyik évének összesített adatát, derül ki a műholdas adatokból. A Global Wildfire Information System (Globális Tűzinformációs Rendszer) statisztikái szerint eddig több mint 29,200 hektár (292 négyzetkilométer vagy 113 négyzetmérföld) terület égett le az országban, ami meghaladja a 2019-es év korábbi rekordját, amely 28,100 hektár volt. A kutatók szerint a március és április eleji hosszan tartó száraz, napos időjárás ideális körülményeket teremtett a széleskörű tüzek kialakulásához.

A vadon tüzei az Egyesült Királyságban kora tavasszal gyakoriak, mivel a tél végére rengeteg elhalt vagy nyugalmi állapotban lévő növényzet halmozódik fel, amely gyorsan kiszáradhat. Az utóbbi hetekben bekövetkezett csapadékosabb időjárás nagyrészt véget vetett a tűzeseteknek, azonban addigra már rekord szintet értek el. A Global Wildfire Information System adatai csak azokat a tüzeket rögzítik, amelyek területe meghaladja a körülbelül 30 hektárt (0,3 négyzetkilométer). Az év eleje óta több mint 80 ilyen tűz keletkezett az Egyesült Királyság területén.

A legtöbb tűz emberi beavatkozás eredményeként keletkezik, akár szándékosan, akár véletlenül, de a kedvező időjárási viszonyok jelentősen megkönnyíthetik a tűz kialakulását és gyors terjedését. Will Lang, a Met Office kockázati és alkalmazkodási szolgáltatások vezetője elmondta, hogy „rendkívül száraz és napos márciusunk volt”. Ez az időszak egy viszonylag csapadékos ősz és tél után következett, ami növelheti a tűzgyújtásra alkalmas növényzet mennyiségét. A márciusi és áprilisi csapadékhiány különösen kedvező a tűz kialakulásához, mivel a növényzet téli nyugalomból ébred, de még nem kezd el növekedni, így rendkívül száraz marad.

Április 2. és 8. között a legmagasabb heti tűzoltási adatot regisztrálták, összesen több mint 18,000 hektár terület égett le. A BBC műholdas képeket is elemezett, amelyek bemutatják az idei év két legnagyobb tűzét. A Galloway Forest Parkban, Skócia dél-nyugati részén, körülbelül 65 négyzetkilométernyi terület égett le, ami az Egyesült Királyság összesített területének csaknem negyedét jelenti. Ezen kívül egy tűz is pusztított Közép-Walesben, Aberystwyth-től körülbelül 25 km-re, amely szintén jelentős területet égetett el, körülbelül 50 négyzetkilométert. A műholdas felvételek alapján tűzgyújtásokat észleltek az Arran-szigeten, a Bute-szigeten és a Skye-szigeten Skóciában, valamint a Mourne-hegységben Észak-Írország dél-keleti részén, mindezek április elején történtek.

Ezek a korai tavaszi tüzek, amelyek elsősorban fű, moha és cserjék, jelentős terhelést rónak a tűzoltóságokra, de ökológiai hatásaik bonyolultak. Nem minden tűz, különösen a kisebb, alacsony intenzitású égések, feltétlenül katasztrofálisak a hosszú távú növényzet egészségére. Néhány növény, mint például a tőzegmoha, alkalmazkodott a tűzveszélyes környezethez. Azonban a gyakrabban előforduló vagy súlyosabb tüzek csökkenthetik a növények természetes regenerálódásának képességét.

A kutatók egyre inkább aggódnak a tűzidőszak második csúcsa miatt, amely általában később, a nyár folyamán következik be, amikor a hőmérséklet emelkedik, és a növényzet ismét kiszárad. „A legnagyobb aggodalmam az, hogy mi fog történni nyáron,” mondta Guillermo Rein, a londoni Imperial College tűztudományi professzora, hozzátéve, hogy „kevesebb vadon tűz van, de azok nagyobbak, és tényleg katasztrofálisak lehetnek”. „Előfordulhat, hogy az ország egész területén 100 [kisebb] vadon tűz van, amelyeket egy nap alatt el lehet oltani, vagy lehet egy nyári tűz, amelyet egy hétig nem lehet megállítani, és végül házakat éget el.”

A közelmúltban bekövetkezett széleskörű égések nem feltétlenül jelentik azt, hogy ez a nyár forró tűzidőszak lesz. A tudósok azonban azt várják, hogy az Egyesült Királyságban a jövőben egyre gyakoribbá válik a szélsőséges tűzesetek kialakulásához kedvező időjárási körülmények megjelenése a globális felmelegedés hatására, noha évről évre jelentős eltérések is megfigyelhetők. A Met Office által végzett kutatás megállapította, hogy az extrém „tűzidőjárás”, amely hozzájárult a 2022 júliusi pusztító tüzek terjedéséhez, legalább hatszor gyakoribbá vált az emberi eredetű klímaváltozás miatt. A földhasználat megváltozása is kulcsszerepet játszhat a tűzveszély kialakulásában. Rory Hadden, az Edinburghi Egyetem tűzvizsgálati előadója szerint „az egyetértés az, hogy valószínűleg több és esetleg súlyosabb tűzre számíthatunk a klímaváltozás következményeként”, így fontos, hogy felkészüljünk arra, hogy ez a jelenség egyre gyakoribbá válik.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c0m9gm3jwljo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük