
Családon belüli erőszak áldozatainak adatai kerültek veszélybe jogi segély hackertámadása során
A közelmúltban súlyos adatvédelmi incidenst tapasztaltak az Egyesült Királyság Igazságügyi Minisztériumának Legal Aid nevű ügynökségénél, amely során jelentős mennyiségű magánadat, köztük családon belüli erőszak áldozatainak információi is kiszivárogtak. Az ügyvédelmi szolgáltatásokat nyújtó ügynökség online rendszerét áprilisban hackelték meg, és az adatlopás egészen 2010-ig visszanyúló információkat érintett. A BBC értesülései szerint a hackerek több mint kétmillió adatot loptak el, amelyek között szerepelhettek olyan érzékeny információk, mint a kérelmezők lakcíme, születési dátuma, nemzeti azonosító száma, büntetett előélete, valamint munkavállalási és pénzügyi adatai, például tartozások és kifizetések.
A Legal Aid ügynökség vezérigazgatója, Jane Harbottle nyilvánosan bocsánatot kért az érintettektől, hangsúlyozva, hogy megérti, milyen sokkoló és aggasztó ez a hír az emberek számára. Az igazságügyi minisztérium képviselője, Sarah Sackman a parlament alsóházában elmondta, hogy egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy a kibertámadás más kormányzati rendszereket is érintett volna. A minisztérium közleményében kiemelte, hogy bár az első kibertámadást áprilisban észlelték, azóta kiderült, hogy az incidens sokkal kiterjedtebb, mint azt korábban gondolták.
A közönséget figyelmeztették, hogy legyenek éberek a gyanús tevékenységekkel kapcsolatban, beleértve az ismeretlen üzeneteket vagy telefonhívásokat, és javasolták, hogy frissítsenek minden olyan jelszót, amely potenciálisan veszélybe került. Az Igazságügyi Minisztérium arra is figyelmeztette az embereket, hogy ha kétségeik vannak az online vagy telefonon történő kommunikáció során, akkor függetlenül ellenőrizzék a másik fél személyazonosságát, mielőtt bármilyen információt megosztanának.
A minisztérium együttműködik a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökséggel és a Nemzeti Kibervédelmi Központtal, valamint tájékoztatta az Információs Biztos Hivatalát is. A jogi segítséget nyújtó rendszer célja, hogy fedezze a jogi tanácsadás, családi közvetítés és bírósági képviselet költségeit azok számára, akik jogosultak rá. Ez magában foglalja azokat is, akik bántalmazás vagy súlyos veszély, diszkrimináció, kényszerházasság áldozatai, valamint azokat, akik magukat védik büntetőügyekben.
A Legal Aid ügynökség online digitális szolgáltatásait, amelyeket a jogi segítséget nyújtó szakemberek használnak munkájuk nyilvántartására és a kormány általi kifizetések lebonyolítására, offline állapotba helyezték. A Jogász Társaság, amely a jogi szakmát képviseli, sürgette az Igazságügyi Minisztériumot, hogy azonnal kezelje a helyzetet, és értesítse az érintett személyeket egyedileg. „Nagyon aggasztó, hogy a nyilvánosság tagjainak személyes adatai veszélybe kerültek” – tették hozzá.
A Legal Aid ügynökség az utóbbi időszakban tapasztalt kibertámadások sorozatának legújabb áldozata, amelyek tömeges zavarokat okoztak. A hónap elején a Harrods luxusáruház bejelentette, hogy „korlátozta az internet-hozzáférést a helyszíneinken”, miután próbálkoztak a rendszereikhez való hozzáféréssel. Az áprilisi Marks & Spencer elleni támadás miatt a cég több millió fontos bevételtől esett el, és nehezen tudta helyreállítani a szolgáltatásait. Hasonló incidens történt a Co-opnál is, ahol a kibertámadás miatt le kellett állítaniuk az informatikai rendszereik egyes részeit, ami friss áruellátásukban is zavarokat okozott. Az ilyen események csak tovább fokozzák a közbiztonság és a digitális adatvédelem iránti aggodalmakat, amelyek a jövőben is kiemelt figyelmet érdemelnek.

