
Finnország versenyez Európa startup fővárosáért
Helsinkiben, a Finnország fővárosában, egy jelentős építkezés indult, amely a jövőben a legnagyobb start-up campuszá növekedhet Európában. A projekt, amely a Maria 01 névre hallgat, egy közösségi munkakörnyezetet és eseményhelyszínt kínál az innovatív vállalkozók és befektetők számára, valamint nagyobb cégeknek, akik szeretnének együttműködni a technológiai start-upokkal. Az építkezés helyszíne egy 20,000 négyzetméteres terület, amely eddig a város első kórháza volt, és most már körülbelül 240 start-up működik itt, hat épületben, amelyek a 19. században alapított kórház részei voltak. A múltban a pestis kezelésével váltak híressé Helsinkiben, de ma már a leginnovatívabb egészségügyi technológiák, mesterséges intelligencia, kiberbiztonság, játékfejlesztés és védelmi technológiák területén tevékenykedő cégek központjává váltak.
Sarita Runeberg, a Maria 01 vezérigazgatója hangsúlyozza, hogy a helyszín közösségre épül. „Az egész hely a közösségről szól. Összehozunk embereket, hogy kapcsolatokat építsenek, és különböző erőforrásokat találjanak a vállalkozásaik fejlesztéséhez.” A munkakörnyezetben számos kényelmi szolgáltatás is található, mint például billiárdasztal, focipálya, futó- és jégfürdő klubok, valamint a finn kultúrát képviselő szauna is. Runeberg nevetve megjegyzi: „Nem lennénk igazi start-up központ, ha nem lenne itt saját szaunánk!”
Bár a technológiai cégek közösségi munkakörnyezetének kialakítása jól bevett gyakorlat Észak-Európában, a Maria 01 a legnagyobb ilyen jellegű helyszín a régióban. A kezdeményezés nonprofit szervezetként működik, amelynek működését részben Helsinki városa támogatja, több mint 6 millió euróval (körülbelül 6,7 millió dollár) a 2016-os indulása óta. Runeberg biztos abban, hogy a három új épület befejezése után 2028-ra a campusz Európa legnagyobb start-up központjává válik, ezzel 50,000 négyzetméterrel bővítve a meglévő területet. Az év végén egy gyorsító programot indítanak, amely célja a gyors növekedésű start-upok támogatása és irányítása. A Maria 01 jelenlegi és korábbi tagjai már több mint 1 milliárd eurót gyűjtöttek össze finanszírozásra, ami a finn start-upok éves korai szakaszú finanszírozásának körülbelül 40%-át jelenti.
Ruben Byron, egy belga származású start-up társalapító, aki felhőalapú szolgáltatásokat kínál mesterséges intelligencia fejlesztőknek, elmondta, hogy a Maria 01 segítségével sikerült bővítenie csapatát a kezdeti néhány főről körülbelül 40 főre. „Ez egy nagyszerű élmény volt, hogy itt, ebben a környezetben fejlődhettünk” – mondta Byron. Finnország, amely nem olyan érett vagy világszerte ismert, mint más európai start-up központok, mint például Svédország vagy az Egyesült Királyság, az utóbbi két évtizedben folyamatosan építette hírnevét a technológiai szektorban. A kis északi ország, amelynek lakossága körülbelül 5,6 millió, már 12 unicorn vállalkozást termelt ki, köztük az Oura alvás- és fitneszkövető gyűrűt, a Supercell és Rovio játékfejlesztőket, valamint az étkezési platformot, a Wolt-ot.
A Startup Blink globális indexe, amely több mint 100 országot térképez fel, Finnország start-up ökoszisztémáját a nyugat-európai 7. legjobbnak, a világ 14. legjobbjának értékelte. Az index kiemeli a Maria 01-hez hasonló központokat, az állami és egyetemi támogatás magas szintjét, valamint a Slush-t, amely egy hatalmas éves nonprofit találkozó a globális start-upok és befektetők számára. Emellett Finnország átlátható és nyitott üzleti kultúrája is hozzájárul a sikerhez. Jack Parker, egy Helsinki-ben élő vállalkozó, aki egészségügyi innovációval foglalkozik, azt mondta: „A finn emberek autentikusak. Az egónak itt nincs olyan nagy szerepe. Ha kapcsolatba lépek valakivel, akkor nagy valószínűséggel válaszolni fognak.”
Finnország jobboldali koalíciós kormánya, amely 2023-ban lépett hatalomra, célul tűzte ki, hogy a kis ország vezető szerepet töltsön be a dinamikus start-up és növekedési vállalkozások ökoszisztémájának támogatásában. Marjo Ilmari, a Business Finland start-up szolgáltatási csapatának vezetője hangsúlyozza, hogy nem csupán a rangsorokról van szó. „A valódi cél az, hogy olyan környezetet teremtsünk, ahol a korszakalkotó start-upok megjelenhetnek és valóban globális kihívásokkal foglalkozhatnak.” A Business Finland tavaly 112 millió eurót fektetett be start-upokba, ami 30%-os növekedést jelent az előző évhez képest.
A finn kormány emellett próbálja vonzani a globális tehetségeket is, nemzetközi alapítóknak indítva start-up engedélyeket, akik szeretnék vállalkozásaikat Finnországban fejleszteni. Ezen vállalkozók számára egy úgynevezett „soft-landing” támogatási csomag érhető el, amely tanácsadást, támogatást és néha pályázati lehetőségeket kínál. Lalin Keyvan, egy török származású vállalkozó, aki a Maria 01-ben dolgozik, elmondta, hogy ez a program volt az egyik fő oka annak, hogy Helsinkibe költözött. A Business Finland marketingkampányai a leendő költözők számára hangsúlyozzák a társadalmi és életmódbeli tényezőket is: a finnek általában a jólétet helyezik előtérbe, és az ingyenes oktatás, valamint a támogatott egészségügyi és gyermekgondozási szolgáltatások is vonzóak. „Nem kell választanod a magas növekedésű vállalkozás építése és az élet élvezete között, mert mindkettőt megteheted” – mondja Ilmari.
Bár Finnország egyre erősebb start-up központtá válik, a verseny még mindig éles a szomszédos Svédországgal, amely a legnagyobb európai start-up hubnak számít, több mint 40 unicorn vállalkozással, például a Spotify-val és a Klarna-val. A Startup Blink ökoszisztéma rangsorában Svédország a második helyen áll Európában, és az EU-ban az első. Az elmúlt évtizedben Svédország több mint 29 milliárd dollárt vonzott, míg Finnország körülbelül 8 milliárd dollárt. Charlotte Ekelund, a Stockholm-i Sting nonprofit szervezet helyettes vezérigazgatója elmondta, hogy Finnország bátor megközelítése tetszik, de úgy véli, hogy még évek kellenek ahhoz, hogy Finnország felzárkózzon Svédországhoz a tőke vonzásában és az ökoszisztéma fejlesztésében.
Mikael Pentikainen, a Finn Vállalkozások Szövetségének vezérigazgatója is megjegyzi, hogy a finn kormány jelenleg elveszíti a támogatását a vállalkozók körében, annak ellenére, hogy pro-start-up és pro-business politikát kép

