
Képes lesz a állatkertben született hiúz a vadonban boldogulni?
A német Fekete-erdőben egy különleges pillanatra készülnek, amikor megnyílik a ketrec ajtaja, és a fiatal hiúz óvatosan előlép, megérzi a levegőt, és ellenőrzi, hogy biztonságos-e a terep. Ez a hiúz Cornwall állambeli állatkertben született, és most lehetősége nyílik arra, hogy ő legyen az első, az Egyesült Királyságban állatkertben született hiúz, akit sikeresen visszaengednek a természetbe. Az állatkertekben született és nevelkedett állatok általában nem kerülnek vissza a vadonba, mivel vagy nincsenek meg a megfelelő túlélési készségeik, vagy túlzottan megszokták az emberi közelséget. Azonban a nőstény hiúzok hiánya az európai tenyésztési programban különleges lehetőséget teremtett a Newquay állatkert fiatal hím hiúzának. A hiúz most Németországba került, ahol a következő hónapokat egy zárt területen tölti, hogy felmérjék, mennyire alkalmas a kihívásra.
A BBC stábja is jelen volt, amikor a hiúzt egy teherautóra pakolták, hogy elinduljon Dél-Németországba. Két nappal később a hiúz már egy 1200 négyzetméteres kifutóban volt, ahol John Meek, a Newquay állatkert munkatársa is részt vett a bemutatón. „Nagyfiú vagyok, de azért a szemem sarkában ott volt néhány könnycsepp,” mondta Meek. „Manapság az állatkertek nem azért vannak, hogy az állatokat ketrecben tartsák. Azért vannak, hogy megőrizzék a fajtákat. És ez a megőrzés működés közben.”
Európa erdeiben már több ezer hiúz él szabadon, azonban a genetikai sokszínűség növelése érdekében új egyedek bevezetésére is szükség van, különösen Közép-Európában. Az eurázsiai hiúz, amely nem hivatalosan „nagy macskának” számít, akár 30 kilogrammot is nyomhat, és szarvasokra vadászik. Az Egyesült Királyságban egykor őshonos volt, de évszázadokkal ezelőtt kihalt. Most, hogy a brit szarvaspopulációk rekordszámúra nőtt, egyre többen követelik a hiúzok visszatelepítését.
Dina Gebhardt, a Berni Állatpark hiúz-tenyésztési koordinátora, humorosan úgy jellemezte magát, mint „a Tinder a zoo-születésű hiúzok számára”. Ő volt az, aki SOS-t küldött a Newquay hiúzért, és feladata a különböző kontinensbeli nőstények és hímek párosítása, valamint az utódok új otthonokba juttatása. „A természetünk nagyon fragmentált, a vasutak, utcák és városok miatt. Ez sok akadályt teremtett a hiúzok számára, ami inbredinghez vezetett,” mondta Dina.
A célja, hogy megtalálja azokat a fiatal hiúzokat, akiket be lehet vezetni a vadonba, hogy növeljék a számukat és javítsák a genetikai keveréküket. Általában azok a hiúzok, akiket Dina választ, a születésüktől minimális emberi kapcsolattal nevelkednek, kifejezetten a visszaillesztés szándékával. Tavaly azonban Dina nagy csalódására különösen sok hím hiúz született, és egy sikeres újra vadásprogramhoz sokkal inkább nőstényekre van szükség. Ezért felvette a kapcsolatot a Newquay állatkerttel, hogy megkérdezze, elérhető-e a féléves nőstény hiúzuk. „Természetesen azonnal igent mondtunk, hiszen ez egy olyan lehetőség, amit nagyon szeretnénk megvalósítani,” mondta John Meek.
A következő hónapokban a hiúzt figyelemmel kísérik, hogy kiderüljön, rendelkezik-e a vadonban való túléléshez szükséges készségekkel. Az áldozatok megölése nem várhatóan jelent problémát. „Ha ismered a macskákat, tudod, hogy még egy olyan macska is, amely egész életét egy szobában töltötte, képes lesz elkapni egy madarat vagy egy egeret, amint kikerül a szabadba,” mondta Eva Klebelsberg, aki a Baden-Württemberg hiúz-visszaillesztési programját vezeti.
A Fekete-erdőben, Karlsruhe közelében egy őz tetemén állunk. Itt már van egy kis hiúz populáció, és ez az egyik áldozatuk. A nyakán lévő nyomok egyértelmű jelei a prédának. „Európában hiányoznak a nagy ragadozók az ökoszisztémákból,” magyarázta Eva, hozzátéve, hogy a hiúz segít szabályozni a szarvasok populációját, és biztosítja, hogy azok ne pusztítsák el az erdős területeket. A Newquay hiúzának sorsa szempontjából a legfontosabb kérdés valószínűleg az emberekkel való kapcsolata lesz. Mivel egész életét ketrecben töltötte, és emberek által etették, bizonyítania kell, hogy nem keres további emberi interakciót. Dr. Marco Roller, a Karlsruhe állatkert munkatársa, aki az enclosure-t kezeli, elmondta: „Közép-Európa nagyon zsúfolt, és nem sok hely van, ahol elegendő tér áll rendelkezésre a nagyobb állatok számára.” A végső döntést a Newquay hiúz sorsáról a nyár végén hozzák meg, miután több hónap figyelmes megfigyelés után állapítják meg a helyzetét.

