Gazdaság,  Hírek

Mi rejlik az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok vámmegállapodásában?

Az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok között megállapodás született a két ország közötti kereskedelemben forgalmazott egyes áruk vámjairól. Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke által bevezetett általános 10%-os vámok továbbra is érvényesek a legtöbb brit termékre, amely az Egyesült Államokba érkezik, ugyanakkor a megállapodás értelmében néhány brit exporttermék, például autók, acél és alumínium esetében csökkentették vagy eltörölték a vámokat. A megállapodás részletei egyelőre nem világosak, és Trump maga is beismerte, hogy ez nem egy nagy volumenű kereskedelmi megállapodás, hanem inkább egy szűk keretek között mozgó egyezség, amely hónapokig tartó tárgyalásokat és jogi procedúrákat igényel.

A megállapodás keretein belül Trump a brit autók importvámját 25%-ról 10%-ra csökkentette, de ez csak a legfeljebb 100,000 járműre vonatkozik, ami megegyezik a tavalyi brit autóexport mennyiségével. Minden olyan autóra, amelyet ezen a kvótán felül exportálnak, 27.5%-os vámot fognak alkalmazni. Az Egyesült Királyság autóipara számára ez különösen fontos, hiszen a brit autók az Egyesült Államok legnagyobb exporttermékei közé tartoznak, tavaly körülbelül 9 milliárd font értékben. A Jaguar Land Rover, amely a járműveinek kb. negyedét az Egyesült Államokba exportálja, üdvözölte a megállapodást, mondván, hogy az „nagyobb bizonyosságot biztosít az iparág számára”. Ugyanakkor az autóipari vezetők figyelmeztettek arra, hogy a kvóta versenyhátrányt okozhat.

A megállapodás másik fontos eleme, hogy a Rolls-Royce motorok és repülőgép alkatrészek vámmentesen exportálhatók az Egyesült Államokba. Ezen kívül a márciusban bevezetett 25%-os vámot a vas- és alumíniumtermékekre megszüntették, ami kedvező hír a Brit Acél számára, amely a közelmúltban állami ellenőrzés alá került, miután nehézségekkel küzdött a működése fenntartásában. Azonban a Fehér Ház jelezte, hogy kvótát fognak bevezetni az „előnyben részesített nemzetek árain” a brit acél és alumínium, valamint bizonyos acél- és alumíniumtermékek esetében. Jelenleg nem világos, hogy a megállapodás keretében mennyi acél- és alumíniumterméket exportálhat a brit ipar az Egyesült Államokba anélkül, hogy további költségek merülnének fel.

A gyógyszeripar jövője is kérdéses, mivel az Egyesült Királyság jelezte, hogy további munkát végeznek ezen a területen. Az Egyesült Államok azt ígérte, hogy mindkét ország „haladéktalanul tárgyalni fog a gyógyszerek jelentős mértékű kedvezményes bánásmódjáról”. A gyógyszerek az Egyesült Királyság második legnagyobb exporttermékei az Egyesült Államok felé, tavaly 6,6 milliárd font értékben. A legtöbb ország, így az Egyesült Államok is, az elkészült gyógyszerek esetében kevés vagy egyáltalán nem alkalmaz vámokat, hogy a gyógyszerek megfizethetőek maradjanak.

A megállapodás keretében a brit digitális szolgáltatások adója nem változott, ami a tárgyalások egyik sarkalatos pontja maradt. Ez a jövedelemadó a közösségi média, keresőmotorok vagy online piacterek üzemeltetőit terheli, ha éves bevételük meghaladja az 500 millió fontot globálisan, és 25 milliót az Egyesült Királyságban. Az amerikai technológiai óriások, mint a Meta, Google és Apple, könnyedén megfelelnek ennek a küszöbnek. A brit kormány jelezte, hogy „dolgozni fognak egy digitális kereskedelmi megállapodáson”, míg az Egyesült Államok csalódottságának adott hangot amiatt, hogy az Egyesült Királyság nem volt hajlandó teljes mértékben megoldani ezt a kérdést.

Az amerikai marhahús exportja az Egyesült Királyságba eddig 20%-os vám alá esett, amely egy 1,000 tonnás kvótához volt kötve. A brit kormány ezt a vámot eltörölte, és a kvótát 13,000 tonnára emelte. Ezen túlmenően a brit kormány hangsúlyozta, hogy a megállapodás nem gyengíti az Egyesült Királyság élelmiszerbiztonsági szabványait, és nem engedi meg a hormonkezelt húsok beáramlását. Az amerikai farmerek gyakran használnak növekedést serkentő hormonokat, ami az Egyesült Királyságban és az Európai Unióban 1980 óta tilos.

A megállapodásban nem szerepel a biológiai etanolra vonatkozó vám eltörlése sem, ami aggodalmakat keltett a brit mezőgazdasági termelők körében. A brit kormány folytatja a tárgyalásokat, hogy szélesebb kereskedelmi paktumot kössön az Egyesült Államokkal, miután csökkentették az autó- és acélvámokat. Trump a vámokat „a legfélreértettebb dolognak” nevezte az üzleti életben, és további intézkedésekkel fenyegetett. A megállapodás bemutatja, hogy a világ két legnagyobb gazdasága készen áll a kereskedelmi háborújaik deeszkalálására.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c15ng4g5g0eo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük