Hírek,  Tech

Pegasus kémprogram készítőjét 167 millió dollárra büntették a WhatsApp feltöréséért

Az izraeli NSO Group, amely a hírhedt Pegasus kémprogram fejlesztéséért felelős, közel 167 millió dolláros (kb. 125 millió font) kártérítést köteles fizetni a WhatsApp-ot üzemeltető Meta vállalatnak, miután a cég 2019-ben több mint 1400 embert hackelt meg. A Pegasus egy olyan rosszindulatú szoftver, amely távolról telepíthető mobiltelefonokra, lehetővé téve a felhasználók mikrofonjainak és kameráinak hozzáférését, valamint egyéb érzékeny adatokhoz való hozzáférést. Az NSO Groupot számos vád érte, miszerint a technológiát autoriter rezsimek használják újságírók, aktivisták és még politikai személyiségek megfigyelésére is.

A WhatsApp tulajdonosa, a Meta, a bírósági döntést a „tiltott kémprogramok fejlesztése és használata elleni első győzelemként” értékelte. Az NSO Group közölte, hogy alaposan áttekinti az ítélet részleteit, és megfelelő jogi lépéseket fog tenni, beleértve a további eljárásokat és fellebbezést. Ez az első alkalom, hogy egy kémprogram fejlesztőjét felelősségre vonták a mobilplatformok sebezhetőségeinek kihasználásáért.

Az NSO Group állítása szerint a technológiát kizárólag súlyos bűnözők és terrorista csoportok ellen szánták. Azonban számos vád érkezett azzal kapcsolatban, hogy egyes országok a kémprogramot arra használják, hogy bárkit megcélozzanak, akit nemzeti biztonsági fenyegetésnek tartanak. A Pegasus ügy 2021-ben vált igazi botrány tárgyává, amikor kiszivárgott egy lista, amely 50 000 telefonos számot tartalmazott, amelyek feltételezett áldozatokhoz tartoztak. Ezen a listán globális médiaképviselők politikai vezetők, államfők, üzletemberek, aktivisták és több arab királyi családtag telefonszámait azonosították, összesen több mint 180 újságírót is beleértve.

A kanadai The Citizen Lab nyomozócsoport szerint a Pegasus kémprogram valószínűleg megfertőzte a Downing Street és a külügyminisztérium tisztviselőinek készülékeit is. A kémprogram áldozatai között szerepel Emmanuel Macron francia elnök is, valamint Jamal Khashoggi családtagjai, aki a szaúdi kormány kritikájaként vált ismertté, és akit a szaúdi konzulátuson gyilkoltak meg 2018 októberében Isztambulban.

A bírósági ítélet egy hatéves jogi csata után született meg az amerikai közösségi média óriás és az izraeli megfigyelő cég között. A Meta képviselője megjegyezte, hogy a zsűri döntése, amely az NSO-t kártérítés megfizetésére kötelezi, kritikus elrettentő tényezőként szolgál a rosszindulatú ipar ellen, amely illegális cselekedeteket hajt végre amerikai cégek ellen. Az NSO Group válasza szerint azonban ők hisznek abban, hogy technológiájuk kulcsszerepet játszik a súlyos bűncselekmények és a terrorizmus megelőzésében, és hogy ezt a technológiát felelősségteljesen alkalmazzák az arra jogosult kormányzati ügynökségek.

A WhatsApp sikeres ügye újabb jogi lépések lehetőségét nyitja meg más technológiai óriások számára is, akiknek platformjait a Pegasus kémprogrammal támadták. A bírósági ítélet nemcsak a WhatsApp, hanem az egész technológiai ipar számára figyelmeztető jel, hogy a kémprogramok fejlesztőit és forgalmazóit komoly következmények várják, ha illegális tevékenységeket folytatnak. Az NSO Group esetének kimenetele a jövőben meghatározhatja, hogy a technológiai cégek hogyan védik meg felhasználóikat a hasonló támadásokkal szemben, és milyen jogi keretek között működhetnek a kiberbiztonság területén.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c77n76kzmz4o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük