
Zöld energia forrása: Dominika vulkánjai és a gőzkibocsátás előnyei
Dominica, a karibi sziget, amelyet gazdag esőerdők, lenyűgöző vízesések, vulkánok és forróforrások jellemeznek, az ökoturizmus szerelmeseinek paradicsoma. A sziget lenyűgöző tájképe és természeti szépségei évente egyre több látogatót vonzanak; tavaly 83 966 turista érkezett, ami 13%-os növekedést jelent a 2022-es évhez képest. A növekedés mögött új közvetlen légitársasági járatok az Egyesült Államokból és új szállodák megnyitása áll. Dominica, amelyet a „Természet szigetének” is neveznek, mostanra felépült a 2017-es Maria hurrikán által okozott súlyos károkból, és a kormány célja, hogy kihasználja természeti erőforrásait, hogy tiszta energiát termeljen a 66 000 lakos számára, valamint a turizmus szektor számára.
A sziget hosszú idejű, importált dízel üzemanyaggal működő generátorokkal való függőségét egy geotermikus erőmű építésével kívánják megszüntetni, amely a sziget déli részén található. Ez az erőmű a természetes föld alatti vízforrásokból nyert forró vizet hasznosítja, amelyet a környező vulkáni kőzetek melegítenek fel. A 10 megawattos erőmű, amely a gyönyörű Roseau-völgyben, Laudat falu közelében épül, a tervek szerint az év végére üzembe helyezésre kerül. A rendszer úgy működik, hogy a forró gőzt a felszínre emelik, és turbinákat hajtanak meg, amelyek áramot termelnek. A felhasznált gőzt ezután lehűtik, vízzé alakítják, majd újra a föld alá injektálják, lehetővé téve ezzel a folyamat újraindulását. Vince Henderson, Dominica energiaügyi minisztere a BBC-nek elmondta, hogy céljuk az, hogy 2030-ra teljesen megszüntessék a dízel üzemű áramtermelést a szigeten. A kormány azt is hangsúlyozta, hogy a geotermikus erőmű csökkenti az elektromos áram költségeit.
Nemcsak Dominica, hanem a környező szigetek is profitálhatnak a projektből. A hosszú távú tervek között szerepel a felesleges áram exportálása tengeri kábelek segítségével szomszédos szigetekre. Henderson hozzátette, hogy reméli, hogy a geotermikus erőmű sikere más karibi országokat is inspirálni fog, hogy felfedezzék a megújuló energiaforrásokat. Dominica geotermikus erőműve lesz a második a karibi térségben, míg Guadeloupe, Franciaország tengerentúli területe, három évtizede működtet egy 15 megawattos állomást.
A Roseau-völgyben lévő létesítmény egy közpublic és magánszektor közötti partnerség keretében épül, amelyben Dominica kormánya és az amerikai-izraeli Ormat Technologies szerepel. A projekt költségei több tízmillió amerikai dollárra rúgnak, részben különböző kormányoktól, köztük az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Japán és Új-Zéland támogatásával finanszírozzák. További forrást biztosítanak különféle nem kormányzati szervezetek és a Világbank, valamint a Karibi Fejlesztési Bank hitele. Dominica kormánya is jelentős erőforrásokat fektetett a projektbe, amelynek megvalósítása magas kezdeti költségeket és egy összetett feltárási folyamatot igényelt, beleértve a mély fúrásokat a hőmérsékletek tesztelésére.
Doron Blachar, az Ormat vezérigazgatója elmondta, hogy a legnagyobb kihívás a geotermikus erőforrás megtalálása, majd a létesítmény felépítése. Az Ormat az egész projektet lebonyolítja, beleértve az erőmű elemeinek gyártását, szállítását Dominicára, főként Izraelből, majd az erőmű felépítését. Az Ormat több mint öt évtizede tervez és épít megújuló energia rendszereket, és geotermikus erőműveket üzemeltet számos országban az amerikai kontinensen és Afrikában.
Bár a geotermikus energia zöld hitelesítése megkérdőjelezhetetlen, a Dominica új erőműve néhány helyi lakos aggályait is felvetette. Atherton Martin környezetvédő például attól tart, hogy a Roseau-völgy ökológiai értékeit veszélyeztethetik az építkezés során. Más lakosok is kifejezték véleményüket a projekt költségeivel kapcsolatban, amelyek évek óta folynak, és Dominica kormánya körülbelül 15 millió dollárt fektetett bele. Henderson elismeri, hogy a projekt „nem könnyű” egy olyan ország számára, amely „nagy kihívásokkal nézett szembe”, miután a Maria hurrikán jelentős károkat okozott az áramhálózatban.
A geotermikus erőművek által kiváltható földrengések miatti aggodalmak is gyakoriak, de az Ormat szerint soha nem tapasztaltak ilyet működési éveik alatt. Blachar úgy véli, a karibi térség „a geotermikus technológia középpontjává válhat”. Az Ormat 2017-ben szerezte meg Guadeloupe erőművét a francia kormánytól, és jelenleg is bővíti annak kapacitását. A Karibi Fejlesztési Bank támogatásával és az Eastern Caribbean States (OECS) Bizottság irányításával a geotermikus potenciál felfedezése és fejlesztése a felnövekvő vulkáni szigetek, például Grenada, St. Lucia, St. Kitts és Nevis, valamint St. Vincent és a Grenadine-szigetek esetében is folyamatban van.
Az Ormat 20 évig üzemelteti a Dominica erőművet, mielőtt átadná azt az állami elektromossági szolgáltatónak, a Domlecnek. Blachar becslése szerint körülbelül 30 helyi ember fog dolgozni az erőműn, amikor az idén üzembe áll. Az erőmű kezdetben elegendő energiát fog termelni Dominica csúcsidőszaki elektromos keresletének felének kielégítésére, és a hatóságok bíznak abban, hogy hamarosan az egész ország igényeit ki tudja elégíteni, sőt, elegendő tartalék áramot is szolgáltathat a szomszédos szigeteknek. Fred John, a Dominica Geothermal Development Company ügyvezető igazgatója, amely szintén részt vesz a projektben, úgy véli, az erőmű „vonzó alternatívát” kínál a fosszilis tüzelőanyagok helyett.
A OECS nemrég célul tűzte ki, hogy 10 éven belül elérje a 30%-os megújuló energia arányt, míg egyes országok, köztük Dominica és St. Kitts, 100%-ot céloznak meg. Didacus Jules, az OECS főigazgatója Dominica geotermikus projektjét „bátor és jövőbe mutató lépésnek” nevezte. „Mint olyan régió, amely nagymértékben függ a fosszilis tüzelőanyagok importjától, a zöld energiára való átállás nem opció – ez létszükséglet” – tette hozzá. Az új fejlesztések új életet lehelnek a régóta dédelgetett regionális energiahálózat víziójába, amely tiszta, me
