
Mikor csökkennek újra a kamatok?
A Bank of England legutóbbi ülésén, májusban, 4,5%-ról 4,25%-ra csökkentette az alapkamatot, ami a 2025-ös év második csökkentése. Elemzők arra számítanak, hogy a Bank Monetáris Politikai Bizottsága további csökkentéseket jelenthet be az év hátralévő részében. Az alapkamat változásai közvetlen hatással vannak a jelzáloghitelek, a hitelkártyák és a megtakarítások kamatára, így milliók életére. Az alapkamat azt mutatja meg, mennyibe kerül pénzt kölcsönözni, vagy mennyi a megtakarításokért kapott jutalom. A Bank of England alapkamatának mértéke határozza meg, mennyit kell fizetniük a kereskedelmi bankoknak és építési társaságoknak, amikor pénzt kölcsönöznek, ami aztán befolyásolja, hogy az ügyfeleik milyen kamatokat kapnak a kölcsönök, például a jelzáloghitelek esetében, valamint a megtakarítások kamatát.
A Bank célja, hogy az Egyesült Királyság inflációs rátáját 2%-on tartsa. Amikor az infláció meghaladja ezt a célt, a Bank emelheti a kamatokat, hogy ösztönözze az embereket a kevesebb költésre, ezáltal csökkentve a keresletet a termékek és szolgáltatások iránt, és korlátozva az árnövekedéseket. Ha az infláció az elvárt szinten van, a Bank dönthet úgy, hogy megőrzi a kamatokat, vagy csökkenti azokat, hogy ösztönözze a költést és a gazdasági növekedést. Az infláció pontos előrejelzése, különösen középtávon, nehéz feladat. Az alapinflációs mutató, a fogyasztói árindex (CPI) 2025 márciusáig 2,6%-ra csökkent, ami enyhe visszaesést jelent az előző hónaphoz képest. Bár ez messze elmarad az októberben elért 11,1%-os csúcstól, az infláció továbbra is meghaladja a 2%-os célt.
A Banknak figyelembe kell vennie az Egyesült Királyság gazdasági teljesítményét is, és szoros figyelemmel kíséri a globális gazdaság helyzetét, amelyet az Egyesült Államok által bevezetett széleskörű vámok jelentősen megzavartak. Andrew Bailey, a Bank of England kormányzója korábban kifejtette, hogy fokozatos és körültekintő megközelítést alkalmaz a kamatok csökkentésében. Az Egyesült Államok vámjainak okozta bizonytalanság azonban azt eredményezheti, hogy az Egyesült Királyság kamatai a vártnál alacsonyabbra csökkennek, mivel a Bank igyekszik segíteni a gazdaság fellendítésében. Egyes elemzők úgy vélik, hogy a kamatok akár 3,5%-ra is csökkenhetnek.
A brit háztartások körülbelül egyharmadának van jelzáloghitele, a kormány angol lakásfelmérése szerint. Körülbelül 600 ezer háztulajdonos rendelkezik olyan jelzáloggal, amely „követi” a Bank of England kamatát, így az alapkamat legutóbbi változása azonnali hatással van havi törlesztőrészleteikre, amelyek most átlagosan 29 fonttal olcsóbbak lettek. A jelzáloghitelesek többsége azonban fix kamatozású szerződésekkel rendelkezik. Bár a havi törlesztőrészleteikre azonnali hatással nincs a kamatváltozás, a jövőbeni ajánlatok ára már érinti őket. Jelenleg a jelzáloghitel kamatok még mindig jelentősen magasabbak, mint az elmúlt évtizedben. 2023 májusában a kétéves fix kamatozású jelzáloghitel átlagos kamata 5,14% volt, míg az ötévesé 5,08%, a kétéves követő kamatozású jelzáloghitelé pedig 5,15%.
Ez azt jelenti, hogy sok új lakásvásárlónak és a refinanszírozóknak jóval többet kell fizetnie, mint ha néhány évvel ezelőtt vette volna fel a kölcsönt. Évente körülbelül 800 ezer fix kamatozású jelzáloghitel jár le, 3%-os vagy annál alacsonyabb kamattal, ami várhatóan drámai költségnövekedést eredményez. A hitelezők a jövőbeni kamatcsökkentésekre számítva csökkentették az új fix ajánlatok kamatát.
Az alapkamat emellett a hitelkártyák, banki kölcsönök és autóhitelek költségeit is befolyásolja. A hitelezők dönthetnek úgy, hogy csökkentik a saját kamatukat, ha a Bank csökkentései miatt olcsóbbá válik a kölcsönzés, de ez általában lassan történik. A megtakarítások esetében a Bank alapkamatának csökkentése valószínűleg a bankok és építési társaságok által ajánlott hozamok csökkenését eredményezi. Jelenleg az átlagos kamat egy könnyen hozzáférhető megtakarítási számlán évi 3%. Bármilyen csökkentés különösen érintheti azokat, akik a megtakarításaik kamatából egészítik ki jövedelmüket. Az Egyesült Királyság az utóbbi években a G7-es országok közül az egyik legmagasabb kamatot tudhatta magáénak, mivel a központi bankok világszerte csökkentették a kamatokat a gazdasági kihívások miatt.
